| Plug Type | A |
|---|---|
| MPN | EFSCB 175-2023 |
| Plate Design | Single Outlet |
| Item Length | 3 in |
| Suitable For | Interior, Exterior |
| Port Type | Screw |
| Current Type | AC |
| Unit Type | Unit |
| Outlet Style | Single |
| Number of Knockouts | 1-5 |
| Voltage | 101-150 V |
| Number in Pack | 1 |
| Item Height | 6 in |
| Number of Outlets | 1 |
| Features | Waterproof |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Any Room |
| Item Width | 6 in |
| Mounting Style | Screw |
| Number of Gangs | 1 |
| Color | Gray |
| Current Rating | 16-30 A |
| Number of Phases | 3 |
| Material | Metal, Aluminum |
| Brand | Appleton |
| Type | Receptacle |
| IP Rating | IP24 |
| Model | EFSCB 175-2023 |
| Number of Poles | 3 |
| Outlet Configuration | Single |
| Resistance Properties | Dustproof |
| Application | Industrial, Commercial |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Appleton EFSC175-2023 Explosion Proof Receptacle 20A 1Hp 125VAC. Color: Gray, Condition: Used, Made in United States. Listed at 99.95 USD. Appleton EFSC175-2023 Model B Interlocked Receptacle 20Amp 1Hp 125Vac. LOCATION: BOX 1512.