| Color | Off-white |
|---|---|
| MPN | NP-7 |
| Supported Paper Size | A3, A4, B4, B5, Letter, Legal |
| Item Width | Approx 24 in |
| Maximum Resolution | 0.025 mm |
| Modified Item | No |
| Bundle Description | Plotter only |
| Technology | Pen Plotter |
| Unit Type | Unit |
| Vintage | Yes |
| Modification Description | None |
| Brand | HP |
| Input Type | Monochrome |
| Features | Desktop, Precision Plotting |
| Graphics Languages | HP-GL |
| Type | Plotter |
| Item Height | Approx 8 in |
| Product Line | APR Plotter |
| Connectivity | Parallel (Centronics) |
| Output Type | Monochrome |
| Custom Bundle | No |
| Model | NP-7 |
| Voltage | 100-240V |
| Series | APR NP Series |
| Era | 1980s |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | Approx 25 lbs |
| Interface | RS-232, Centronics |
| Item Length | Approx 16 in |
| Power Source | AC Powered |
Check the listing for details. APR NP-7 Plotter Flight Navigation Tool. NEW. Color: Off-white, Condition: New – Open box, Made in Japan. Listed at 15.00 USD. For anyone involved in aviation, from student pilots to seasoned aviators, an APR NP-7 plotter is a practical addition to their flight bag.