| Brand | APS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | IB-F5032W |
| Interchange Part Number | IB-F5032W |
| Color | Aluminum Black |
| Material | 6061 Aircraft Aluminum |
| Shape | Smartphone Style - Solid One Piece - 71" Long |
| Finish | Matte Black Powder Coated Finish |
| Package | Pair iBoards + Mounting Brackets Kit |
| Cab Info | SUV |
| Size | 5 Inch |
| Fitment Note | Excl. Models With Rear A/C |
| Manufacturer Warranty | Yes |
| Fit Model | iBoard |
| Fit Style | iBoard |
| Model | Explorer |
Check the listing for details. APS Premium 5" Black Side Steps Fit 06-10 Ford Explorer 4-Door. Color: Aluminum Black, Condition: New. Listed at 199.99 USD. Most running boards in the market are round or oval. iBoard's flat profile design is clean and modern - giving your truck a truly distinct look. The iBoard's low profile design is so unique even your dealer will be asking you where you got them from.