| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Item length | 24 |
| Power Source | . |
| Custom Bundle | No |
| Color | Black |
| Material | . |
| MPN | 94012 |
| Brand | Aquascape |
| Type | Small Water Matrix |
| Overall size | 16" x 24" x 1.18" |
| Item Height | 9.5 in |
| Water Type | All Water Types |
| Model | AquaBlox |
| Style | Contemporary |
| Features | . |
| Item Width | 1 in |
| Item Weight | 4 pounds |
Check the listing for details. AQUASCAPE #94012 FLO-CELL 30MM DRAINAGE CELL. Color: Black, Condition: New. Listed at 24.99 USD. AQUASCAPE Flo-Cell 30MM Drainage Cell#94012 The Flow-Cell Drainage Cell is great for use in a wide variety of water feature applications, including intake bays, wetland filters, and Pondless® Waterfalls. Each lightweight cell is made from polypropylene and its durable construction is designed to support heavy loads. Flow-Cells provide an extremely high infiltration rate with 90% void ratio to prevent clogging and provide rapid draining and water flow. This versatile product can be used in a variety of ways, including on top of Aquablox, under liner, beneath waterfalls to catch debris, and even up against foundations when installing water features next to a building. Each cell measures 16” by 24” and 1.18” thick.Return PolicyWe strive to achieve 100% customer satisfaction by providing top quality products. All returned merchandise must be unused and in the original condition and packaging. Shipping charges are non-refundable. All returns are paid by the consumer and are non-refundable. Your receipt must be with the product to receive credit or payment returned. If it is a warranty claim, all product will be tested first before a refund or replacement product is sent. (Replacement product is the exact same item; no up-grades or down-grades)Please contact us before returning an item. If you have any questions, please contact us! Payment and Shipping WE CAN SHIP TO ALL 50 STATES for FREE! We ship USPS or UPS. We ship out immediately within 1 business day. Items do not ship on the weekends or holidays. WARNING - California Proposition 65 This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca. © Unauthorized use and/or duplication of this material or images without express and written permission from The Pond Company author and/or owners is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to The Pond Company and with appropriate and specific direction to the original content.