| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Brand | yibei-tech |
| Capacity | 2 Ton |
| MPN | YI358274T |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Work Height | 8.5in/215mm |
| Overall Size | 15.35 × 6.3 × 17.32in/389.89 × 160 × 439.928mm |
| Ram Dimensions | 1.18 × 1.18 × 12.6in/30 × 30 × 320mm Plate |
| Plate Diameter | 6.69in/170mm Weight:57.32lbs |
| Package Content | 1 × 2 Ton Manual Arbor Press |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 57.32lbs |
| Color | Black |
Check the listing for details. Arbor Press High-precision 2 Ton Manual Desktop Press Lever Mountable Bearings. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 149.36 USD. Specification: Capacity: 2 Ton Material: Cast Iron Maximum Work Height: 8.5in/215mm Overall Size: 15.35 × 6.3 × 17.32in/389.89 × 160 × 439.928mm Ram Dimensions: 1.18 × 1.18 × 12.6in/30 × 30 × 320mm Plate Diameter: 6.69in/170mm Weight: 57.32lbs Package Content: 1 × 2 Ton Manual Arbor Press Color: Black Description: This manual arbor press is made from tough, high-strength cast iron that's resistant to corrosion and rust. Its solid construction gives it the strength needed for heavy-duty jobs and can apply a 2 ton of pressure. .