| Top Material | mahogany |
|---|---|
| SiteWideCondition | New |
| Number of Strings | 4 |
| Custom Bundle | Yes |
| Year Manufactured | 2023 |
| Number of Frets | 18 |
| Handedness | Right Handed |
| Height | 12cm |
| Experience Level | Beginner |
| Width | 31cm |
| Finish | Mahogany |
| Bundle Description | Gig Bag,Strap,Nylon String, Guitar Trigger Capo,Picks |
| Color | Brown |
| Set Includes | Bag |
| Weight | 1.1kgs |
| Brand | Batking |
| Type | Tenor |
| Body Material | Mahogany |
| Length | 72cm |
| Body Style | Standard |
| String Configuration | 4 Strings |
| Model | Tenor Uke Gig Bag Strap |
| Instrument | Ukulele |
| Country of Origin | China |
| UPC | 683977680101 |
Check the listing for details. Batking Tenor Ukulele 26inch Solid Mahogany Hawaiian Uke. Color: Brown, Width: 31cm, Condition: New, Made in China. Listed at 79.99 USD. 【Sustain】High quality 18:1 tuning and ukulele strings fluorocarbon, keep ukulele in tune long sustain G/C/E/A. 【Excellent Sound Quality】The solid Africa mahogany top to bring warm tone. Soprano size is the smallest, then concert, then Tenor.