| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Type | Weed Trimmer |
| Brand | CATGOOD |
| Power Source | Battery |
| Speed | 6500/5000/3500 RPM |
| Accessories Included | Assembly Guide |
| Year Manufactured | 2024 |
| Voltage | 40V |
| Style | Modern |
| Power | 1000 W |
| Noise Level | 70 dB |
| Model | Lawn Mower |
| Material | Aerospace Aluminum Alloy |
| Manufacturer Warranty | 1 Month |
| Item Width | see picture |
| Item Weight | 3.8 kg |
| Item Length | see picture |
| Item Height | see picture |
| Item Diameter | see picture |
| Features | Adjustable Grip |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Cutting Length | see picture |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Blade Length | see picture |
| Battery Life | About 1 hour |
| Battery Included | Yes |
| Attachments Included | Edger |
| Assembly Required | Yes |
| Battery Weight | 1 kg |
| Charging Voltage | 110-240V |
| Cutting Diameter | 255 mm |
| Trimming Diameter | 350 mm |
| Type1 | String Trimmer |
| Battery | 4.0Ah Battery & Charger |
| Type2 | grass trimmer |
| Type3 | Weed Eater |
| Type4 | Electric Brush Cutter |
| Type5 | Lawn Edger |
| Bundle Description | Cordless Electric Grass Trimmer |
Check the listing for details. Battery Grass String Trimmer Straight Shaft Electric Weed Eater Brush Cutter 40V. Condition: New. Listed at 189.89 USD.