| Item Dimensions D X W X H | 6"d X 9.5"w X 5.3"h |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 5000 Rpm |
| Action | Dual Action |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | Yes |
| Specific Uses For Product | Cleaning, Sanding, Polishing, Waxing, Automotive |
| Color | Green |
| Item Diameter | 6 in |
| Material Type | Acrylonitrile Butadiene Styrene (abs) |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (abs) |
| Product Dimensions | 6"d X 9.5"w X 5.3"h |
| Brand | Unbranded |
| Type | Buffer & Polisher |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Unit Type | lb |
| Disc Diameter | 6 in |
| Voltage | 12 V |
| Unit Quantity | 2 |
| Item Weight | 2.35 lb |
| Power | 500 W |
Check the listing for details. Battery Powered Car Buffer Polisher - Includes 2 Batteries & Fast Charger, Green. Color: Green, Condition: New. Listed at 235.99 USD. Battery Powered Car Buffer Polisher. Transform your car detailing experience with our Battery Powered Car Buffer Polisher, designed for both beginners and enthusiasts. Why choose our Battery Powered Car Buffer Polisher?.