| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Number of Items in Set | 7 |
| Maximum Torque | 42.7 in. lb. |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 180 |
| Shape | Pistol Shape |
| Battery Included | Yes |
| Power Source | Battery |
| Color | Red/Black |
| Set Includes | Battery Charger |
| MPN | 64313 |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Charging Time | 30 min |
| Brand | Bauer |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Screwdriver |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Capacity | 1 Ah |
| Voltage | 4V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | 1894F-B |
| Cable Length | Cordless |
| Chuck Type | Keyless |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Power | 350 W |
Check the listing for details. BAUER 4V Cordless 1/4 in. Screwdriver with Integrated Flashlight Kit. Color: Red/Black, Condition: New. Listed at 39.99 USD. Lightweight and rechargeable, this 4 volt cordless screwdriver has enough power for most home improvement projects. The driver has a forward and reverse trigger as well as a built-in LED light for working in basements, attics or other dimly lit areas.2-in-1 grip design quickly converts from inline driver to pistol gripHigh performance motor delivers maximum torqueBuilt-in LED light illuminates work area and increases visibilityIntegrated LED flashlight at bottom of gripContents: 4 volt LI-ION screwdriver and flashlight, rechargeable LI-ION battery, charger, #1 Phillips 1 in. bit, #2 Phillips 1 in. bit, #6 slotted 1 in. bit, #8 slotted 1 in. bit, Tool Bag