| Brand | Bauer |
|---|---|
| Type | Ice Hockey Skates |
| Sport/Activity | Ice Hockey |
| Model | Bauer Nexus N9000 |
| Player Position | All Positions |
| Closure | Lace |
| Size | 5.5 |
| Color | Black |
| Item Length | 12in |
| Boot Material | Curve Composite |
| Fit | Classic/Comfort |
| Liner Type | Heat Moldable |
| Item Height | 12in |
| Flex | Medium |
| Age Group | Youth |
| Features | shoe size 6.5, Form Fit+ Footbed, Tuik LightSpeed Edge Platform, LS3 Steel, Super Feet insert, Skateworks Unlimtited Sharpening |
| Experience Level | Intermediate |
| Liner Material | Hydramax liner |
| Unit Quantity | 1 pair |
| Item Width | 4in |
Check the listing for details. Bauer Nexus N9000 Size 5.5 (Shoe size 6.5). Color: Black, Condition: Pre-owned. Listed at 114.99 USD. The curve composite boot material and LS3 steel edge provide a sturdy foundation for your feet, while the heat moldable liner and Super Feet insert ensure a comfortable fit. The skateworks unlimited sharpening and Tuik LightSpeed Edge Platform add to the overall value of these skates.