| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Maximum Torque | 500 in-lbs |
| Power Source | Corded Electric |
| MPN | 1695E-B |
| Charging Time | NONE |
| Unit Type | Unit |
| Number of Batteries | 0 |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Features | Heavy Duty |
| Cable Length | 9 |
| Unit Quantity | 2 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 750 rpm |
| Battery Included | No |
| Color | Red |
| Set Includes | Case |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | Bauer |
| Chuck Size | 1 1/2 in |
| Type | Right Angle Drill |
| Battery Capacity | 0 |
| Model | Bauer 1695E-B |
| Chuck Type | Keyed |
| Item Weight | 16.5 |
| Power | 550 W |
Check the listing for details. Bauer Right Angle Drill Kit Heavy Duty 13 Amp 2 Speed 1/2 Inch 1695E-B. Color: Red, Condition: New. Listed at 164.99 USD. New factory sealed.