| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 180-21003-11144-CYMX |
| MPN | 180-21003-11144-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 61" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Baxton Studio Adler Ash Walnut Finished Wood Queen Size Headboard |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Baxton Studio |
| Product | Baxton Studio Adler Ash Walnut Finished Wood Queen Size Headboard |
| Installation | Yes |
| UPC | 193271168644 |
Check the listing for details. Baxton Studio Adler Ash Walnut Finished Wood Queen Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 187.99 USD. Transform your bedroom with the stunning design of the Adler headboard. Made in Malaysia, this headboard is comprised of sturdy wood showcasing a natural ash walnut finish. Requiring assembly, the headboard is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization.