| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 182-21003-11106-CYMX |
| MPN | 182-21003-11106-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 61" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Fabric | Wood |
| UPC | 193271168262 |
Check the listing for details. Baxton Studio Akemi Walnut Finished Wood Queen Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 121.99 USD. The charming Akemi headboard creates a light and airy backdrop that transforms any bedroom. Made in Malaysia, the headboard is crafted from sturdy wood showcasing a natural ash walnut finish. Its wide-set slat design allows light to flow more easily throughout the room, providing a more open feel in tight places.