| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 258-21003-14204-14248-14208-14208-CYMX |
| MPN | 258-21003-14204-14248-14208-14208-CYMX |
| Color | Black |
| Size | Queen Size |
| Type | Bedroom Sets |
| Style | Farmhouse |
| Item Height | 42" |
| Item Width | 62" |
| Item Length | 84" |
| Category | Bedroom Sets |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Baxton Studio Braith Black Wood Queen Size 4-Piece Bedroom Set |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Bedroom Sets |
| Compatible Brand | Baxton Studio |
| Product | Baxton Studio Braith Black Wood Queen Size 4-Piece Bedroom Set |
| Installation | Yes |
| UPC | 193271465439 |
Check the listing for details. Baxton Studio Braith Black Wood Queen Size 4-Piece Bedroom Set. Color: Black, Condition: New. Listed at 1029.25 USD. Enduring beauty is steeped within the intricate details of the stunning Braith bedroom set. Made in Malaysia, this Farmhouse inspired set includes one bed, one dresser, and two nightstands crafted from sturdy wood.