| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Indonesia |
| Material | Rattan |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 226-21003-13108-CYMX |
| MPN | 226-21003-13108-CYMX |
| Color | Brown |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 63" |
| Item Width | 60" |
| Item Length | 2" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Fabric | Rattan |
Check the listing for details. Baxton Studio Caelinus Natural Brown Rattan Queen Size Standalone Headboard. Color: Brown, Condition: New. Listed at 340.27 USD. Majestic and beautiful, the Caelinus headboard enraptures your bedroom with exotic tranquility. Made in Indonesia, this bohemian piece is crafted from natural rattan. Its regal silhouette consists of extraordinary rattan poles curling in a smooth geometric display. The Caelinus will arrive fully assembled and features a standalone design that fits snuggly between the bed frame and wall with no mounting required. Granting an unforgettable bedroom backdrop, the vivid yet soothing design of the Caelinus headboard is sure to transform any bedroom. Due to the nature of the natural materials used in this product, it may have variations in areas such as, but not limited to, color, pattern, grain and texture. The hair-like strands of rattan/rattan-fiber are common due to nature of the material.Features:Modern bohemian queen size headboardConstructed from natural rattanSits snuggly between the wall and bed frame with no mounting requiredIncludes hanging hooks for enhanced stability (not meant to fully support headboard)Curled rattan poles lend smooth geometryOpenwork designFully assembledSpecifications:Product Dimensions: Overall: 59.80" W x 1.60" D x 63.40" H; Headboard Panel: 39.80" H; Headboard Legs(from floor to top of base support): 23.60" H; Clearance/Height from floor to bottom of HB base: 12.60" H;