| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Faux Leather |
| Collection | Dalini |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | BBT6432-Black-King HB |
| MPN | BBT6432-Black-King HB |
| Color | Black |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 22" |
| Item Width | 78" |
| Item Length | 3" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Baxton Studio Dalini Faux Leather Tufted King Panel Headboard in Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 171.22 USD. The Dalini faux leather tufted headboard demonstrates contemporary inspired design, with fresh stylish appeal. This padded faux leather headboard in white features a classic design, an ideal way to jazz up your current bedroom decor. The Dalini Headboard is fully upholstered in padded faux leather and tufted with faux crystal buttons. The headboard comes with 2 pre-drilled holes (with height from ground up of 5.5"" and 8"") that go with any Leggett and Platt bedframe. The upper part on the back of the headboard's legs comes with 5 predrilled holes with 2.55"" apart from one another for height adjustment. Made in Malaysia.Features : King-sized headboardBlack faux leatherRubberwood frame with foam paddingCrystal button-tufted