| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Wicker / Rattan |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 181-21003-11094-CYMX |
| MPN | 181-21003-11094-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 61" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Fabric | Wicker / Rattan |
| UPC | 193271168149 |
Check the listing for details. Baxton Studio Gilbert Walnut Finished Wood and Rattan Queen Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 177.99 USD. Woven synthetic rattan is embedded within the wood for an airy, mid-century look. Requiring assembly, the headboard is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization.