| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Rattan |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 181-21003-11128-CYMX |
| MPN | 181-21003-11128-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 61" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Rattan |
| Set Includes | Baxton Studio Hazel Walnut Finished Wood and Rattan Queen Size Ar |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Countertop Material | Rattan |
| Firmness | Rattan |
| Frame Material | Rattan |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Baxton Studio |
| Product | Baxton Studio Hazel Walnut Finished Wood and Rattan Queen Size Ar |
| Installation | Yes |
| UPC | 193271168484 |
Check the listing for details. Baxton Studio Hazel Walnut Finished Wood and Rattan Queen Size Arched Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 209.99 USD. Add a retro backdrop to your bedroom with the charming Hazel headboard. Made in Malaysia, the Hazel is constructed from wood showcasing a natural ash walnut finish. Requiring assembly, the headboard is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization.