| Country of Manufacture | Indonesia |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 260-21003-14311-CYMX |
| MPN | 260-21003-14311-CYMX |
| Color | Brown |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 45" |
| Item Width | 62" |
| Item Length | 2" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Baxton Studio Hermine Bamboo Woven Headboard Wood Backrest Panel |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Baxton Studio |
| Product | Baxton Studio Hermine Bamboo Woven Headboard Wood Backrest Panel |
| Installation | Yes |
| UPC | 193271467730 |
Check the listing for details. Baxton Studio Hermine Bamboo Woven Headboard Wood Backrest Panel Queen Size. Color: Brown, Condition: New. Listed at 236.19 USD. Scalloped cutout corners beautifully taper the panel to highlight the natural texture of the rattan while creating a sleek silhouette. Incredibly sleek yet accommodating, the Hermine headboard is a beautiful bedroom backdrop.