| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 192-21003-11541-CYMX |
| MPN | 192-21003-11541-CYMX |
| Color | Gray |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 51" |
| Item Width | 78.1" |
| Item Length | 0.9" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Baxton Studio Iden Light Grey and Brown Finished Wood King Size Headboard. Color: Gray, Condition: New. Listed at 193.57 USD. Give your bedroom a contemporary touch with the sleek design of the Iden headboard. Made in Malaysia, this headboard is constructed from sturdy wood in a walnut brown finish that adds natural warmth. Chevron tufted fabric creates a cool, geometric backdrop for your bedroom, while plush foam padding provides superb comfort for you to lean against as you sit in bed. Requiring assembly, the Iden features six pre-drilled holes in its legs that offer five unique height configuration options. Providing cozy comfort in eye-catching style, the Iden headboard is an outstanding addition to any space.Features : Constructed from rubberwood and engineered woodWalnut brown finishUpholstered in polyester fabric and padded with foamChevron tuftingLegs feature 6 predrilled holes 2.50" apart for 5 unique height adjustment optionsAssembly requiredMade in MalaysiaSpecifications : Product Dimensions : Dimensions: 51.00" High x 78.10" Wide x 0.90" Thick; Overall Lowest Height: 40.90" High; Overall Highest Height: 51.00" High;