| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 181-21003-11112-CYMX |
| MPN | 181-21003-11112-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | Twin Size |
| Type | Headboards |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 43" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Baxton Studio Laurien Walnut Finished Wood Twin Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 97.99 USD. Transform your bedroom into a cozy get-away with the splendid Laurien headboard. Made in Malaysia, the Laurien is constructed from sturdy wood displaying a natural ash walnut finish. Inset paneling highlights the natural wood grain, while its rounded silhouette lends a retro touch. Requiring assembly, the Laurien is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization. With superb back support and a delightful design, the Laurien headboard elevates any bedroom.Features : Mid-century modern headboardConstructed from rubberwood and engineered woodAsh walnut finishInset panelingUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsAssembly requiredMade in MalaysiaSpecifications : Product Dimensions : Headboard Dimensions: 42.7" Wide x 50" High x 0.8" Thick; Headboard Height(without legs): 22.4" High;