| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 257-21003-14016-14127-14121-14121-CYMX |
| MPN | 257-21003-14016-14127-14121-14121-CYMX |
| Color | White |
| Size | Queen Size |
| Type | Bedroom Sets |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 42" |
| Item Width | 64" |
| Item Length | 85" |
| Category | Bedroom Sets |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Baxton Studio Lucera Mid-Century White Queen Size 4-Piece Bobbin |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Bedroom Sets |
| Compatible Brand | Baxton Studio |
| Product | Baxton Studio Lucera Mid-Century White Queen Size 4-Piece Bobbin |
| Installation | Yes |
| UPC | 193271453481 |
Check the listing for details. Baxton Studio Lucera Mid-Century White Queen Size 4-Piece Bobbin Bedroom Set. Color: White, Condition: New. Listed at 1273.03 USD. Made in Malaysia, this mid-century inspired set includes one bed, one dresser, and two nightstands crafted from sturdy wood. The Lucera requires assembly and utilizes wood slats for mattress support, eliminating the need for a box spring.