| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 177-21003-11381-8026-CYMX |
| MPN | 177-21003-11381-8026-CYMX |
| Color | Brown |
| Type | Dining Sets |
| Style | Transitional |
| Item Height | 29" |
| Item Width | 43" |
| Item Length | 28" |
| Category | Dining Sets |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Baxton Studio Luisa Transitional Dark Brown Finished Wood 5-Piece |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Dining Sets |
| Compatible Brand | Baxton Studio |
| Product | Baxton Studio Luisa Transitional Dark Brown Finished Wood 5-Piece |
| Installation | Yes |
| UPC | 193271205448 |
Check the listing for details. Baxton Studio Luisa Transitional Dark Brown Finished Wood 5-Piece Dining Set. Color: Brown, Condition: New. Listed at 411.99 USD. Imbue your dining space with the elegance of the finely crafted Luisa dining set. Made in Malaysia, this wooden set includes four chairs and one table showcasing a rich dark brown finish. Constructed from oak wood, rubberwood, and MDF wood.