| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Engineered Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 181-21003-11163-CYMX |
| MPN | 181-21003-11163-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | Twin Size |
| Type | Headboards |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 39" |
| Item Length | 2" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Baxton Studio Mailene Mid-Century Engineered Wood Twin Headboard in Walnut Brown. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 83.48 USD. Add a charming retro backdrop to your bedroom with the Mailene headboard. Made in Malaysia, the Mailene is constructed from sturdy wood to offer solid support for you to lean against as you read and watch TV. The headboard features a classic walnut brown finish, as well as curved edges and inset detailing for a cool, mid-century inspired look. Requiring assembly, the Mailene is fitted with six pre-drilled holes on top to provide five different height configuration options. With fantastic visual appeal as well as comfort, the Mailene headboard adds charm to any bedroom.Features:Finish: Walnut BrownMaterial: Constructed from Rubberwood and Engineered WoodSize: TwinCurved edgesUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsSpecifications:Product Dimensions: 39.3"W x 50"H x 1.6"D ; (Height without Legs) 19.7"HProduct Weight: 15.9 lbsAssembly Required: Yes