| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 156-21003-9428-CYMX |
| MPN | 156-21003-9428-CYMX |
| Color | Brown |
| Size | Full Size |
| Type | Headboards |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 58" |
| Item Width | 57" |
| Item Length | 2" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Baxton Studio Mailene Mid-Century Wood Full Headboard in Walnut B |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Full Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Baxton Studio |
| Product | Baxton Studio Mailene Mid-Century Wood Full Headboard in Walnut B |
| Installation | Yes |
| UPC | 193271012381 |
Check the listing for details. Baxton Studio Mailene Mid-Century Wood Full Headboard in Walnut Brown. Color: Brown, Condition: New. Listed at 128.99 USD. Mid-century modern headboard. Constructed from solid rubberwood with MDF ash veneer.