| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 159-21003-9809-CYMX |
| MPN | 159-21003-9809-CYMX |
| Color | Brown |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 41" |
| Item Width | 61" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Baxton Studio Marieke Queen Size Ash Brown Finished Wood Headboard. Color: Brown, Condition: New. Listed at 159.99 USD. Cultivate a vintage chic vibe in your bedroom with the Marieke headboard. This wood headboard displays a classic Brown brown finish that adds warmth to any space. Exquisitely woven synthetic rattan is embedded within the wood to give the Marieke an airy, mid-century look. Stylish and versatile, the back of the headboard features six pre-drilled holes to provide five different height configuration options. The Marieke headboard is made in Malaysia and requires assembly.Features:Mid-century modern headboardConstructed from synthetic rattan and solid rubberwood with MDF ash veneerAsh Brown finishWoven detailingUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsAssembly required