| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 181-21003-11140-CYMX |
| MPN | 181-21003-11140-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Farmhouse |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 61" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Baxton Studio Monroe Walnut Finished Wood Queen Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 166.02 USD. Shape your bedroom with the natural wood characteristics of the charming Monroe headboard. Made in Malaysia, the Monroe is constructed from sturdy wood featuring an ash walnut finish that adds warmth to any space. Inset Detailing outlines the broad profile of the Monroe for a cool, modern look. Requiring assembly, the headboard is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization. Providing excellent back support when sitting up in bed, the Monroe headboard enhances any bedroom.Features:Modern transitional and rustic headboardConstructed from rubberwood and engineered woodAsh walnut finishInset detailingUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsAssembly requiredMade in MalaysiaSpecifications:Product Dimensions: Headboard Dimensions: 61.2" Wide x 50" High x 0.8" Thick; Headboard Height(without legs): 31.5" High;