| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Fabric |
| Collection | Nadeen |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | BBT6622-Dark Grey-Full HB-H1217-20 |
| MPN | BBT6622-Dark Grey-Full HB-H1217-20 |
| Color | Gray |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 48" |
| Item Width | 56" |
| Item Length | 3" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Baxton Studio Nadeen Fabric Upholstered Full Headboard in Dark Gray. Color: Gray, Condition: New. Listed at 137.99 USD. Complete your bedroom interior with the Nadeen fabric upholstered headboard. Constructed of solid rubberwood and MDF, the Nadeen full size headboard is upholstered in durable dark Gray polyester fabric. Featuring curvaceous design with silver nail heads trim for a glamour look, the Nadeen offers a touch of modern sophistication. Mounting wood post is made from quality rubberwood for stability and strength. The wood posts, featuring 5-level adjustable to the headboard and 2-level adjustable to the bed frame provide more flexibility for you to configure the height of your bed. Traditional adjustable metal bed frame such as Leggett and Platt bed frame will work well with the headboard. Cushioned headboard provides softness and shape, allowing you to rest comfortably. Made in Malaysia, the Nadeen requires assembly.Features : Finish: Dark GrayHeadboard Overall Product Dimensions: 25" H x 56.1" W x 2.95" ThickMaterial: Fabric "Polyester 100%"/LVL/MDF/FoamContemporary headboardFabric upholstered5-level adjustable wood post attaching the headboard2-level adjustable wood post attaching the bed framePadded with foamSilver nail heads trimSpecifications : Product Weight : 47.83 lbs