| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Collection | Nadeen |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | BBT6622-Dark Grey-Queen HB-H1217-20 |
| MPN | BBT6622-Dark Grey-Queen HB-H1217-20 |
| Color | Gray |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Item Height | 48" |
| Item Width | 61" |
| Item Length | 3" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Set Includes | Baxton Studio Nadeen Fabric Upholstered Queen Headboard in Dark G |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Countertop Material | Fabric |
| Firmness | Fabric |
| Frame Material | Fabric |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Baxton Studio |
| Product | Baxton Studio Nadeen Fabric Upholstered Queen Headboard in Dark G |
| Installation | Yes |
| UPC | 847321091870 |
Check the listing for details. Baxton Studio Nadeen Fabric Upholstered Queen Headboard in Dark Gray. Color: Gray, Condition: New. Listed at 147.99 USD. Complete your bedroom interior with the Nadeen fabric upholstered headboard. Constructed of solid rubberwood and MDF, the Nadeen queen size headboard is upholstered in durable dark Gray polyester fabric.