| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 181-21003-11120-CYMX |
| MPN | 181-21003-11120-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | Full Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 61" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Baxton Studio Norman Walnut Finished Wood Full Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 118.44 USD. Elevate the scenery of your bedroom with the elegant appeal of the Norman headboard. Made in Malaysia, the Norman is constructed from wood featuring a natural ash walnut finish. Its broad frame is complemented by a sleek spindle design that allows light to flow more easily throughout the room and provide a more open feel in tight spaces. Requiring assembly, the headboard is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization. Providing convenient back support when sitting up in bed, the Norman headboard improves any bedroom.Features : Modern and contemporary transitional headboardConstructed from rubberwoodAsh walnut finishSpindle designUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsAssembly requiredMade in MalaysiaSpecifications : Product Dimensions : Headboard Dimensions: 60.6" Wide x 50" High x 0.8" Thick; Headboard Height(without legs): 22.4" High;