| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 179-21003-11157-CYMX |
| MPN | 179-21003-11157-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 81" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Fabric | Wood |
Check the listing for details. Baxton Studio Patwin Ash Walnut Finished Wood King Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 184.04 USD. Accent your bedroom with the fantastic Patwin headboard. Made in Malaysia, the Patwin is constructed from wood showcasing a natural ash walnut finish. Its vertical slatted wood design lends a crisp look that radiates rustic charm. Requiring assembly, the headboard is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization. Providing excellent back support when sitting up in bed, the Patwin headboard upgrades any bedroom.Features:Modern and contemporary transitional headboardConstructed from rubberwood and engineered woodAsh walnut finishSlatted wood designUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsAssembly requiredMade in MalaysiaSpecifications:Product Dimensions: 80.9" Wide x 50" High x 0.8" Thick;