| Country of Manufacture | Indonesia |
|---|---|
| Material | Wicker / Rattan |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | Set of 2 185-21003-11872-CYMX |
| MPN | Set of 2 185-21003-11872-CYMX |
| Color | Brown |
| Type | Dining Sets |
| Style | Modern |
| Item Height | 34" |
| Item Width | 18" |
| Item Length | 22" |
| Category | Dining Sets |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wicker / Rattan |
| Set Includes | Baxton Studio Sofia Walnut Finished Wood and Rattan Dining Chair |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Wicker / Rattan |
| Firmness | Wicker / Rattan |
| Frame Material | Wicker / Rattan |
| Department | Dining Sets |
| Compatible Brand | Baxton Studio |
| Product | Baxton Studio Sofia Walnut Finished Wood and Rattan Dining Chair |
| Installation | Yes |
| UPC | 193271200276 |
Check the listing for details. Baxton Studio Sofia Walnut Finished Wood and Rattan Dining Chair. Color: Brown, Condition: New. Listed at 273.99 USD. Handmade in Indonesia, the Sofia is constructed from sturdy wood. The chair is enveloped in natural rattan for a cozy embrace that also lends a relaxed, tropical look. Fully assembled, the plush, removable cushion is padded with soft foam and upholstered in smooth fabric.