| Color | Retro Red, Matte |
|---|---|
| Finish | Matte |
| MPN | BB-GYS |
| Brand | Butter Bell |
| Features | See below |
| Material | New Bone China |
| Item Width | 4" |
| Item Height | 4" |
| Item Length | 4" |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. BB Retro Golden Yellow Solid. Color: Retro Red, Matte, Condition: New. Listed at 32.45 USD. Keeps your butter spreadable and fresh Endorsed by premier chefs Constructed of durable new bone china 4" tall x 4" wide Holds a full stick of butter (1/2 cup) Popular "retro" kitchenware colors are the perfect choice to brighten up any kitchen or dining room. The retro colors match many tableware or popular kitchen appliances styles. 4" tall x 4" wide, they hold a full stick (1/2 cup) of butter. Available in gloss black, matte black, golden yellow, matte ivory, lime green, marschino red, and royal blue.