| User Type? | New Bitdefender User |
|---|---|
| License Category | Retail |
| VPN Allowance | Limited to 200MB per day/device |
| Minimum RAM | 2 GB |
| Delivery Method | Download |
| For Operating Systems | Microsoft Windows 10, Microsoft Windows 10 64-bit, Microsoft Windows 8.1, Microsoft Windows 8.1 64-bit, Microsoft Windows 8, Microsoft Windows 8 64-bit, Windows, Microsoft Windows 11, Windows ONLY |
| Brand | BitDefender |
| Type | Anti-Spyware, Antivirus/Internet Security, Firewall, VPN Firewall |
| Format | Download |
| Language | English, French, German, Greek, Italian, Japanese, Korean, Multilingual |
| Minimum Hard Drive Space | 1 GB |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | Bitdefender Total Security |
| Minimum Processor Speed | 2 GHz |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Number of Devices | 1 |
| Shipping Method | Download |
Check the listing for details. Bitdefender Total Security 1 Year 1 Windows PC + Daily VPN. Condition: Brand New. Listed at 29.99 USD. ✅Available for New Bitdefender Users & Renewals. 📌Renewal (Existing User) : Applies to those currently using Bitdefender or those with expired subscriptions who want to renew.