| Restocking Fee | 15% |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Compatible With | Hydration Packs |
| Trim Material | PVC |
| Closure | Bite Valve |
| Hidden Compartment | No |
| Signed | No |
| Item Length | 5 in |
| Item Depth | 1 in |
| Accents | Blue |
| Vintage | No |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This product can expose you to Bis-(2-ethylhexyl) Phthalate (DEHP) which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. https: www.p65warnings.ca.gov/ |
| Department | Unisex Adults |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Clean with Warm Water |
| Event Type | Running, Walking, Hiking |
| Item Height | .5 in |
| Personalized | No |
| Features | PVC For Softer Bite |
| Country/Region of Manufacture | Taiwan |
| Unit Quantity | 1 |
| Handle/Strap Material | PVC |
| Item Width | 3.5 in |
| Product Line | Rothco Replacement Bite Valve |
| MPN | 20006 |
| Sport/Activity | Hiking |
| Color | Blue |
| Number of Pockets | 1 |
| Brand | Rothco |
| Frame Material | Plastic |
| Season | Spring |
| Material | Plastic |
| Type | Reservoir Bite Valve |
| Model | 20006 |
| Event | Valves |
| Item Weight | 0.04 pounds |
Check the listing for details. Bite Valve Replacement For Water Packs & Bladders. Color: Blue, Condition: New with tags. Listed at 8.99 USD. BLUE REPLACEMENT BITE VALVE Fits Water H2O Packs and Bladders