| Maximum Door Weight | 900 lbs |
|---|---|
| Power Source | AC 110V |
| Items Included | 2 x Remote Controls, 1 x Installation Kits, 1 x User Manual, 1 × Motor |
| Maximum Gate Size | 40 ft |
| Item Depth | 9.5 in |
| Brand | Blütezeit |
| Mounting | Ground Mounted |
| Type | Rack Drive |
| Unit Type | Unit |
| Horse Power | 1/6 HP |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | AC 110V |
| Maximum Gate Weight | 900 lbs |
| Item Height | 10.8 in |
| Model | ME-MJ-300 |
| Style | Modern |
| Features | Emergency Release, Keyless Entry, Manual Release Handle |
| Unit Quantity | 1 |
| Application | Commercial, Resindential |
| Item Weight | 13 lbs |
| Item Width | 6.3 in |
Check the listing for details. Blütezeit Automatic Sliding Gate Opener 900lbs with 2 Remote Controls - Open Box. Condition: Open box. Listed at 109.99 USD. Ideal for handling smaller, lighter gates with ease. Item Condition Note ( RT16000286747597CN): This 900 lb rack-driven sliding gate opener is Open-Box item in overall good condition, based on warehouse inspection and photos.The products do not show any obvious signs of use.