| Brand | Homecraft Furniture |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Color | Black |
| Color Family | Black |
| Color/Finish | dark black |
| Features | No Additional Features |
| Furniture Features | No Additional Features |
| Material | Metal |
| Number of Hooks | 8 |
| Product Weight (lb) | 10 lb |
| Returnable | 30-Day |
| Style | Industrial,Modern |
| Weight Capacity (lb) | 10 lb |
| Manufacturer Warranty | 30 days return policy |
| Assembled Depth (in) | 20 in |
| Assembled Height (in) | 73 in |
| Assembled Width (in) | 20 in |
| UPC | 711181249019 |
Check the listing for details. Black 8-Hook Coat Rack. Color: Black, Condition: New. Listed at 28.75 USD. It is perfect to add a touch of style to your entrance way, or even if you're simply looking for a functional item that will hold your coats. Each rack contains 4 large hooks and 4 smaller hooks. Color/Finish dark black.