| Country of Origin | USA |
|---|---|
| Type | Battery Bracket |
| Item Length | 10.55 in |
| Item Width | 3.23 in |
| Item Height | 0.91 in |
| Model | None |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Item Weight | 8.8 ounces |
| Style | normal |
| Size | Regular |
| Product | Battery Bracket |
Check the listing for details. Black Aluminum Battery Tie Down Bracket Holder. Color: Black, Condition: New, Made in USA. Listed at 16.11 USD. [High Quality] The car battery holder is made of high-quality aluminum alloy, which is firm, rust-free and non-oxidizing. The thickened aluminum design on the side enhances the corrosion resistance and durability of the product.