| Country of Origin | Unknown |
|---|---|
| Soleplate Material | Non Stick |
| Custom Bundle | No |
| Color | Blue |
| MPN | IR06V |
| Modified Item | No |
| Suitable For | Garment |
| Brand | Black & Decker |
| Type | Steam/Dry Iron |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 120 V |
| Model | IR06V |
| Features | Nonstick, Vertical Steaming, True Glide, Easy Vertical or Burst of Steam, Anti Drip, Steam Burst - Spray Burst Buttons, Dual Position Cord |
| Unit Quantity | 1 |
| Cord Type | Corded |
| Item Weight | Light |
| Power | 1200 W |
| UPC | 050875822412 |
Check the listing for details. Black and Decker Compact Iron Clothes True Glide Vertical Steam Glide College. Color: Blue, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 11.99 USD. Black and Decker Compact Iron True Glide Vertical Steam Glide Non-Stick IR06V Great for dorm rooms, vacation, travel, campers, RV Box is slightly damaged. Item is brand new and never opened Top shelf