| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Material | Chrome Steel |
| Year Manufactured | 2024 |
| Maximum Weight Capacity | 275lbs |
| Item Length | 30 in |
| Brand | The Furniture King |
| Type | Bar Table |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Spray Cleaner |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | 42 in |
| Model | 193 |
| Theme | Retro |
| Style | Vintage/Retro |
| Original/Reproduction | Reproduction |
| Time Period Manufactured | 21st Century (2000-Now) |
| Country/Region of Manufacture | Taiwan |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Matte |
| Room | Kitchen |
| Item Width | 30 in |
Check the listing for details. Black & Chrome Bar Table with 4 Red Swivel Bar Stools Chairs Set New Custom. Color: Black, Condition: New. Listed at 959.87 USD. Description Enjoy this custom designed, 5 - pc bar table set that "Pops"! The 30" round, 42" tall, table top has a beautiful Black hard acrylic finish. Each 29" bar stool has a padded, swivel seat cushion covered in a Red vinyl. The chrome ring (skirt) around the table top and stool cushions offer a nice finish to the set. There are feet protectors on the bottom of each leg, which will help prevent normal wear and tear on your flooring. These sets are great for the kitchen, dining room, game room or a fun soda or ice cream shop. With the option of several colored vinyl's to choose from, you can mix and match for any setting.(see our other ads for different colors). The second photo is a bar table set a customer bought from us and put in their retro cafe'. We sell many of these and are not only a best seller but have served our customers well. If you have a special upholstery material that you would like your set covered with, please feel free to get in contact with us. We love custom orders like including your logo on the table top and stools at an extra cost. Chrome Metal Finish Black Table Top Surface Bar Table: 42" Tall - 30" Round Table SurfaceBar Stools: 29" Tall FREE SHIPPING! Both Table & 4 Stools Item is brand new, in the manufacturer's box.It is not seconds, returns or overstock of any kind.