| Country of Origin | United States |
|---|---|
| UPC | 0050875827554 |
| Number of Cups | 12 |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Silver, Black |
| Brewing Time | 5 min |
| Material | Stainless Steel |
| MPN | CM2046S |
| Control Panel | Digital |
| Heat up Time | 40-45 sec |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Capacity | 3 qt |
| Item Height | 13.2 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | BLACK+DECKER CM2046S |
| Type of Coffee Made | Espresso, Hot Milk, Cappuccino |
| Features | Removable Filter Basket, Auto Shut-off, Water Tank, Built-in Water Filter, Keep Warm Function, Double Walled, Programmable, Additional Coffee Container, Water Level Indicator, Adjustable Amount of Coffee, Removable Drip Tray, Hot Water Dispenser, Timer, Easy to Clean, Adjustable Coffee Spouts, Energy Saving Mode, Removable Water Tank, Cup Warming Surface, Cord Storage, Anti-drip System, Display |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 9.4 in |
| Item Weight | 8.8 lbs |
Check the listing for details. BLACK+DECKER 12-Cup Thermal Programmable Filter Coffee Machine (CM2046S). Color: Silver, Black, Condition: Open box, Made in United States. Listed at 68.62 USD. BLACK+DECKER CM2045B-1, 12-Cup.