| Maximum Timer Setting | 40 min |
|---|---|
| Size | 16 cup |
| Color | White |
| MPN | RC516C, RC516 |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Steam |
| Item Depth | 2 in |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Type | Rice Cooker & Steamer |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 16 cup |
| Voltage | 120 V |
| Model | BLACK+DECKER RC516C |
| Cable Length | 60 in |
| Shipping | Free Express United States Shipping |
| Item Weight | 8 lbs |
| Number of Settings/Programs | 2 |
| UPC | 050875815704 |
Check the listing for details. BLACK+DECKER 16-Cup Rice Cooker & Steamer RC516C White. Color: White, Condition: Open box. Listed at 25.19 USD. Condition: New - Open Box.