| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 20 lbs |
| Speed | 150 |
| Battery Technology | Nickel-Cadmium (NiCd) |
| Battery Included | Yes |
| Power Source | Battery |
| MPN | 02887736491 |
| Set Includes | Battery, Battery Charger, Screwdriver Bits, Screwdriver |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 3-4 Hours |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Screwdriver |
| Battery Capacity | 1.1 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Voltage | 2.4 V |
| Model | 9071 |
| Chuck Type | Keyed |
Check the listing for details. Black & Decker 2.4V Cordless Screwdriver 9071 - Untested, No Power Supply -READ*. Condition: For parts or not working. Listed at 14.97 USD. Parts only- battery tube broken.