| Type | Portable Burner Range |
|---|---|
| Brand | BLACK+DECKER |
| Model | DB1002B |
| MPN | DB1002B |
| Appliance Type | Hot Plate |
| Color/Finish | Black |
| Color/Finish Family | Black |
| Commercial Use | Residential |
| Maximum Heating Surface Diamter (in.) | 12 |
| Number of Burners | 2 |
| Small Appliances Color Family | Black |
| Small Electric Product Type | Hot Plate |
| Style | Coastal,Farmhouse,Mid-Century,Transitional |
| Wattage (W) | 1500 W |
| Product Depth (in.) | 20.16 in |
| Product Height (in.) | 11.14 in |
| Product Width (in.) | 3.54 in |
| UPC | 050875805378 |
Check the listing for details. BLACK+DECKER 2-Burner 12 in. Black Hot Plate with Temperature Controls. Condition: Open box. Listed at 28.99 USD. BLACK+DECKER 2-Burner 12 in. Make serving for big family dinners and parties easy with a double burner buffet range. The side-by-side double burner coils distribute heat evenly, while a handy power indicator lights for each side provide added peace of mind and ease during use.