| Battery Included | See Description |
|---|---|
| Item Width | 3.125 IN |
| UPC | 885911376716 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 1400 RPM |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| MPN | LDX220C |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Drill Set |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Item Height | 3 x 7 x 10 inches |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | BLACK+DECKER LDX220C |
| Features | Lightweight, Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 3.5 pounds |
| Power | 1400 W |
Check the listing for details. BLACK+DECKER 20V MAX* Cordless Drill/Driver Variable Speed - LDX220C. Color: Black, Condition: New. Listed at 64.99 USD. (1) LDX220C Li-ion Drill/Driver. The perfect balance of power and versatility, BLACK+DECKER’s 20V MAX 2-speed cordless drill/driver is a smart choice. Plus, a built-in LED illuminate's dark spaces, so you won’t have to bring a flashlight along.