| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | NA |
| Speed | Variable |
| Battery Technology | NA |
| Power Source | Corded Electric |
| Battery Included | No |
| Custom Bundle | No |
| Color | Black |
| MPN | 7190 |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | NA |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | VARIABLE SPEED |
| Battery Capacity | NA |
| Manufacturer Warranty | None |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 120 V |
| Model | BLACK & DECKER 7190 |
| Features | Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyed |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Power | 1200 W |
Check the listing for details. BLACK & DECKER 3/8" Variable Speed Drill Model 7190 Reversible With Chuck. Color: Black, Condition: Used. Listed at 17.38 USD. NO P.O Boxes. I will work to insure you are happy with the end result. I test them, & or inspect them, when I can & note what I notice in testing & inspecting. I have no idea if they will last 10 minutes or 50 years, no warranties are implied & no warranties are included.