| UPC | 0885911206716 |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Speed | 900 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Orange |
| MPN | DR560 |
| Item Length | 12 in |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Type | Drill/Driver |
| Item Height | 10.38 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | DR560 |
| Chuck Type | Keyed |
| Item Width | 3.5 in |
| Item Weight | 3 lbs |
| Power | 1800 W |
Check the listing for details. BLACK+DECKER 7.0 Amp 1/2 In. Electric Drill/Driver Kit - DR560. Color: Orange, Condition: New. Listed at 61.99 USD. (1) DR560 1/2 in. When the job is tough and demanding, don’t settle for anything but the BLACK+DECKER 7 Amp 1/2 in. Plus, it’s compact enough to maneuver in cramped spaces and on ladders. This electric drill/driver easily handles the toughest applications.