| Number of Cups | 8 |
|---|---|
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| MPN | DE790B |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Capacity | 8 Cup |
| Item Height | 12.5 in |
| Model | Black & Decker DE790B |
| Features | Programmable |
| Finish | Shiny |
| Components Included | Water Tank |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 8 in |
| Power | 900 W |
| UPC | 050875530607 |
Check the listing for details. Black & Decker 8 Cup Programmable Coffee Maker w/ Thermal Carafe ~ DE790B. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 20.00 USD. The Black & Decker 8 Cup Programmable Coffee Maker with Thermal Carafe (DE790B) is a sleek and efficient filter coffee machine suitable for brewing ground coffee. With a shiny black finish and a plastic construction, this coffee maker is both stylish and durable.