| Protection Plan | No Coverage |
|---|---|
| Color | Black |
| Steam Time | 10 min |
| Suitable For | Garment |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Type | Steam Iron |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Voltage | 120 V |
| Model | HGS350 |
| Included Accessories | Nozzle |
| Features | Fabric Softener Infused Plate |
| Cord Type | Corded |
| Item Weight | Less Than 10 lb |
| Country of Origin | China |
| Steam Rate | 30 g/min |
Check the listing for details. BLACK+DECKER Advanced Handheld Steamer & Press Plate 2-in-1 Iron Steamer. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 44.95 USD. BLACK & DECKER advanced handheld steamer & Press plate -USED ONCE. - 45 second heat up -15ft cord