| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Battery Technology | Nickel-Cadmium (NiCd) |
| Speed | 600 RPM |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Orange |
| MPN | CD9600 |
| Set Includes | Drill |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 3 hr |
| Brand | BLACK+DECKER |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Keyless Chuck |
| Number of Batteries | 0 |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Voltage | 9.6 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | Black + Decker 9.6v Cordless Drill |
| Cable Length | Cordless |
| Features | Lightweight |
| Chuck Type | Keyless |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Power | 350 W |
Check the listing for details. Black & Decker CD9600 Type 1 Cordless 9.6v Drill Driver Bare Tool Only for PS120. Color: Orange, Condition: Used. Listed at 16.56 USD.